üveit

ÜVEİT

Yapı olarak bir topa benzeyen gözün ortasında bulunan jel benzeri vitreusun çevresini 3 tabakadan oluşan bir kılıf sarar. En dışta sklera adı verilen beyaz kısım, en içte retina adı verilen ve görmemizi sağlayan kısım ortada da uvea bulunur.

Uvea göze rengini veren iris ve halk arasında ağ tabaka olarak bilinen koroidin tamamına denir. Bu yapılardan bir tanesi veya her ikisinin enfeksiyöz olmayan iltihabına üveit denir. Sıklıkla kronik ve tekrarlayıcıdır.Bu durum görmeyi ciddi şekilde tehdit eden durumlara neden olmaktadır.

Üveit, göz hastalıklarında ayrı bir uzmanlık alanı olarak kabul edilmektedir. Tek başına göze arz eden bir hastalık olabileceği gibi vücuttaki sistemik bir hastalığında belirtisi olabilir (Behçet, Romatoartit vb.). Erken teşhis görme azlığı ve komplikasyon nedeniyle son derece önem taşır. Üveit, gecikmeden düzenli olarak takip edilir, hastalık da hasta tarafından kabul edilerek iyi anlaşılırsa tedavide başarılı sonuçlar elde edilebilen bir hastalıktır.

 • Ön üveit (İridosiklit)
 • Ara üveit (Parsplanit)
 • Arka üveit (Koroidit ve Vakülitler)

Üveitin Belirtileri

Üveit gözün ön bölümünde oluştuğunda, gözde kızarıklık, bulanık görme, göz çevresinde ağrı, ışığa karşı hassasiyet ve uçuşmalar şeklinde belirti verir. Üveit gözün arka bölümünde yoğunsa, belirtiler çoğunlukla bulanık görme şeklindedir. Üveit görme merkezini tutarsa, ani görme azalması ve doku hasarına bağlı kalıcı görme kaybı meydana gelir.

 • Görmede azalma veya bulanıklaşma
 • Göz ağrısı (Ağrı bazen görülmeyebilir)
 • Işığa karşı hassasiyet ve gözde kamaşma,
 • Gözde kanlanma
 • Görme alanında oluşan lekeler
 • Sinek veya nokta uçuşmaları

Üveite Yol Açabilen Rahatsızlıklar Nelerdir?

 • Behçet Hastalığı
 • Enfeksiyonlar (bakteri, virüs, parazit ya da mantarlar) başka bölgelerden göze yayılabilir: Tüberküloz, sifilis (frengi), herpes, toxoplazmoz, v.b.
 • Göz travması ve ameliyatları
 • Otoimmün reaksiyon (bağışıklık sistemi hastalıkları) romatizmal hastalıklar, ülseratif kolit, sarkoidoz.
 • Stres

Üveit Tanısı Nasıl Konmaktadır?

Ne şiddette olursa olsun, üveit acil bir hastalıktır ve erken teşhis önem arz etmektedir. Geç kalındığında hastalık görme azlığı ve göz bebeğinde şekil bozuklukları, katarakt ve göz tansiyonu yükselmesi gibi kalıcı yan etkiler bırakabilir.

Bazı hastalıkların tanısı çok tipik görünümü nedeniyle hemen konulabilir. Bu durumda bile, gözün arka bölümünün tutulması söz konusu ise görmenin ne derece tehdit edildiğinin anlaşılması ve tedavinin etkinliğinin izlenmesi için anjiyografi, ultrasonografi, ERG gibi ileri seviyede teknikler gerekli olabilir. Belirtiler başlayınca göz doktoruna muayene olmanız gerekmektedir; tedavi başladıktan sonra iç hastalıkları romatoloji birimi ile ortak araştırma yapılması gerekebilmektedir.

Üveitin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Üveitin tedavisinde önce altta yer alan neden araştırılır. Üveit tedavisi de hastalığın seyri gibi kişiye özeldir. Uygulanacak tedavide ilacın dozunun, uvea konusunda uzman hekimler tarafından belirlenmesi şarttır. Tedavide özellikle steroidli (kortizon) ve göz bebeğini büyüten damlalar sıklıkla kullanılmaktadır. Gözde daha derinlerde bulunan iltihaplarda sistemik ( ağızdan ) ilaçların kullanılması gerekebilmektedir. Bu ilaçlar ciddi yan etkileri olabilecek ve çok sıkı kontrol altında alınması gereken ilaçlardır.

Üveit’e bağlı olarak glokom, katarakt, neovaskülarizasyonlar (yeni damarların oluşması) gibi çeşitli komplikasyonlar ( yan etkiler) gelişebilmektedir. Arka bölümde gelişen koroidit gibi durumların başlangıcı daha yavaş, tedavisi daha zordur. Kalıcı görme azlığı daha sık görülür.

Özetle: 

 • Üveit’e neden olan hastalık varsa onun tedavisi
 • Bağışıklık sisteminin çalışmasını değiştiren ilaç kullanımı
 • Koyu camlı gözlükler kullanılması (kamaşmayı azaltmak için)
 • Uvea konusunda uzman göz doktorunun vereceği ilaç tedavisi: Oral kortizonlu ilaçlar ve kortizonlu göz damlaları
 • Bulgular fazlaysa ve göz damlalarının yan etkisi oluyorsa araba kullanmak ve tehlikeli aktiviteler hekim tarafından kısıtlanabilir.

Hastaların sık ve iyi izlenmesi çok önemlidir, çünkü bazı önemli bulgular izleme sırasında ortaya çıkmaktadır. Sıkı takip sonucunda yeni gelişen şartlara göre tanı ve tedavi açısından gerekli değişiklikler çok hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.


ÜVEİT SSS

 • Üveitte ne tür şikâyetler olur?

  İltihap gözün herhangi bir bölümünü ve onu çevreleyen yapıları etkileyebilir. İltihap belirtileri gözün etkilenen bölümüne göre değişir. Gözün arka kısmını tutan üveitlerde genelde şiddetli bir şikâyet gelişmez, genellikle bulanık görme ve uçuşan cisimler görülebilir. Gözün ön tarafını tutan üveitlerde ise hasta oldukça rahatsızdır.

  Olası şikâyetler şunlardır; Ağrı, Kızarıklık, Uçan cisimler görme, Görmede azalma ve Işığa hassasiyet

 • Üveit hangi yaşlarda ortaya çıkar?

  Her yaşta görülebilir. En sık görüldüğü yaş grubu 25-45 yaş aralığıdır.
 • Çocukluk çağında üveit olur mu?

  Evet. Üveitli hastaların %10’u 16 yaşın altındadır. Mikroplara bağlı olabileceği gibi otoimmun bir nedene bağlı da gelişebilmektedir. Özellikle 7 yaşın altında gelişenlerde hastalığa göz tembelliği de ekleneceği için görme kaybı daha fazla olmaktadır. Tedavilerin erken dönemde ve hızla görmenin düzelmesini sağlayacak şekilde yapılmalıdır.
 • Üveit genetik geçiş gösteren bir hastalık mıdır?

  Evet, bazı üveit tipleri ailesel geçiş gösterebilir. Özellikle otoimmun tiplerde dikkatli olmamız gerekir. Aile bireylerinden birinde üveit varsa belirli aralıklar ile muayene olunmasında veya yukarıda bahsedilen şikâyetlerden biri veya birkaçı geliştiğinde acil göz doktoruna başvurulmasında yarar vardır. Mikroplara bağlı gelişen üveit tiplerinde ise bu tür bir risk söz konusu değildir.
 • Üveit bulaşıcı mıdır?

  Hayır. Ancak Tüberküloz gibi vücut enfeksiyonlarına bağlı gelişen üveitli hastalarda bu enfeksiyon diğer insanlara bulaşabilir ve bulaştığı kişide de üveit geliştirme olasılığı vardır.
 • Bir gözünde üveit olan hastanın diğer gözünde de üveit gelişebilir mi?

  Evet. Hastalığın immunolojik yönünü yukarıda anlatmıştık. Bir dizi reaksiyon sonucu diğer gözde de benzer olaylar ile karşılaşabiliriz. Mikroplara bağlı gelişen üveitlerde bu oran hayli düşükken, otoümmin reaksiyonlara bağlı gelişen üveitlerde diğer gözün tutulma olasılığı daha yüksektir.
 • Üveit muayenesi nasıl yapılır?

  Aslında genel göz muayenesi ile benzer özelliktedir. Kişiye özel tanı ve tedavi amacıyla ilgili tetkikler gerekebilir. Önce görmede azalma olup olmadığını saptamak için görme keskinliği muayenesi yapılır. Kolay bir muayene şeklidir. Hastaya görme eşelindeki harfler, sayılar veya şekiller okutularak yapılır.
 • Üveit tedavisi ne kadar sürer?

  Tedavi süresi, kişiden kişiye değişiklik göstermekte ve bizzat hastalığın tipiyle ilişkilidir. Görmeyi tehdit eden kronik (uzun süreli, tekrarlayıcı) hastalık tiplerinin tedavisi ise oldukça zordur ve hastalık genellikle nüks eder. Sıklıkla immunomodulatör, lokal ve sistemik ilaçlar kullanılabilmektedir. Tedavi süresince hastanın düzenli olarak kontrol muayeneleri yapılmalı, hastalık dursa bile hasta belli aralarla görülmeye devam edilmelidir.