Avrupagöz Logo
English | Avrupagöz International Arabic | Avrupagöz International German | Avrupagöz International

Oküloplasti
Diğer Tedavilerimiz

Online Randevu
Online İletişim
Müşteri Hizmetleri

Oküloplasti Ameliyatı SGK Güvenceniz ve Özel Sağlık Sigortanız ile Avrupagöz Göz Merkezinde.

Göz Merkezi

Göz Kapağı Hastalıkları


 • Kapak düşüklüğü (PİTOZİS) 
 • Göz kapaklarının içe dönmesi (ENTROPİON) 
 • Göz kapaklarının dışa dönmesi (EKTROPİON) 
 • Göz kapaklarının istemsiz sıkılması (BLEFAROSPAZM)
 • Göz kapaklarının çok açık olması (KAPAK RETRAKSİYONU) 
 • Arpacık 
 • Kirpik batması 
 • Yüz felci

Kapak düşüklüğü (pitozis) üst göz kapağı seviyesinin normalden aşağıda olmasıdır. Bu düşüklük göz bebeğini kapatarak görmeyi engelleyebilir. Kapak düşüklüğü kapağı kaldıran kasın yeterince gelişmemesi nedeniyle doğuştan olabilir veya yaşlanmaya bağlı olabilir. Cerrahi ile düzeltilir. Zayıf kası kısaltmak veya daha şiddetli olgularda bir askı kullanmak gerekir. Operasyon sonrası kanama olabilir, tekrar cerrahi gerekebilir.

Göz kapaklarının ve kirpiklerin içe dönmesi, gözün yüzeysel tabakalarında harabiyete, batma, yaşarma, ağrı gibi belirtilere, ileri durumlarda korneada (gözün saydam tabakası) yara oluşmasına ve görme kaybına neden olabilir. Bu durum cerrahi olarak düzeltilmelidir.

Alt göz kapağı dışa döner ve göze teması kesilirse, gözyaşı dağılımı yeterli olmaz. Bu durum kuru göze ve enfeksiyona yol açabilir. Yaşarma, batma, yanma gibi belirtiler oluşabilir. Cerrahi girişimle tekrar normal kapak pozisyonu sağlanır.

Bu sorun kadınlarda daha sık görülür, genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkar. Nedeni, göz kapaklarını kapatan kasların hastanın iradesi dışında aşırı biçimde kasılmasıdır. Tedavi için öncelikle botulinum toksini adı verilen ilaçlar kullanılır. Bu ilaç göz kapağına ve çevresine belirli noktalara enjekte edilir ve göz kapağı kaslarının aşırı kasılmasını önler. İlacın etki süresi, genellikle 3–4 aydır. Bu süreden sonra tedavinin tekrar edilmesi gerekebilir.

Normalden geniş kapak aralığı vardır. Bu durum göz kuruluğuna yol açabilir. Neden çoğunlukla tiroit (guatr) hastalığıdır. Kapak düşüklüğü ameliyatından sonra aşırı düzeltme sonucunda da ortaya çıkabilir. Ameliyatla düzeltilebilir.

 • Gözkapağı cildinde kitle görülme sıklığı az değildir ve giderek artmaktadır. Göz kapaklarında yeni oluşan veya büyüyen kitleler, tümör olasılığı nedeniyle dikkatlice muayene edilmelidir. Oküloplastik cerrah bu tümörlerin çıkartımı ve gözkapağının onarımı için çeşitli teknikler kullanır. Tüm tümörlerde olduğu gibi erken tanı ve tedavi önemlidir.
 • Göz küresi kanserleri ilk olarak gözde gelişebileceği gibi vücudun başka yerinden de yayılarak gelişebilir. Cerrahi ile tedavi edilebilir bazı kanser tipleri gözün alınmasını gerektirebilir.
 • Göz yuvası kanserleri gözde dışarı doğru çıkıklık, çeşitli yönlere bakışta kısıtlılığa, kapak düşüklüğüne, görme alanı ya da görme kaybına neden olabilir. Tipine, büyüklüğüne ve yerleşim yerine göre çeşitli tedavi yaklaşımları uygulanır.

Arpacık, gözyaşı bezleri enfeksiyonlarından biridir. Hastalık, aniden, 1-2 gün içerisinde oluşur ve gözdeki batma, göz kapağındaki gerilmelerle beraber kendini gösterir. Erken teşhiste antibiyotikli damla ve merhemler ile arpacık oluşumunun önüne geçebilirken, tanıların genelde 1-2 günü aşması nedeniyle, hastalık daha geç düzelmektedir. Arpacık, uzun süre tedavi edilmediğinde şalazyon denilen kistik yapıya dönüşür. Oluşan kist ameliyat ile çıkartılır.

Kirpiklerin içe dönmesine “trikiyazis” denir. İçe dönük kirpikler estetik olmayan görüntünün yanı sıra, gözde batma, rahatsızlık hissi yaparlar. Bu kirpikler korneaya (gözün renkli kısmının üstündeki şeffaf tabaka) sürtünerek, zarar verip kalıcı izlere yol açarak görmeyi azaltabilirler.

İçe dönük kirpik kökleri koterle yakılır. Kalıcı bir tedavi olup birden fazla seans gerekebilir. Bir diğer kalıcı tedavi yöntemi ise içe dönük kirpik köklerinin “kriyo” adı verilen cihazla dondurulmasıdır.Tedavi sırasında birden fazla seans gerekebilir. Eğer içe dönük çok fazla kirpik varsa, o kirpik sırasının olduğu cilt cerrahi olarak çıkartılır.

Kaş, göz kapakları ve yüzün hareketlerini sağlayan sinirin (fasiyal sinir) herhangi bir nedenle çalışmaması sonucunda yüz felci oluşur. Bu durum doğuştan olabileceği gibi, tümör, enfeksiyon, yaralanma ve damar hastalıkları sonucunda da ortaya çıkabilir.

Geçici felç durumunda gözü korumak amacı ile tıbbi tedavi uygulanır. Kalıcı felçte ise, tıbbi tedavinin yanı sıra üst göz kapağına altın ağırlık yerleştirme, kapanamama ve şekil bozukluklarını düzeltmek için değişik cerrahi tedaviler uygulanmaktadır.


Gölge
 
BizeUlaşın


Haberler
E-postaBülteni
E-bültenimize üye olarak, haber, yenilik, duyuru ve kampanyalarımızdan ilk önce siz haberdar olabilirsiniz. .
Avrupagöz Facebook Avrupagöz Twitter
Size özel avantajlardan ve hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. .
© 2012 Avrupagöz. Tüm Hakları Saklıdır.
Site içeriği bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.
Künye   |  
Son Güncelleme Tarihi ( 15.12.2014 )   |